Najpopularniejsze programy CAT

Aby tłumaczenie odbywało się w sposób komfortowy i efektywny, warto zainwestować w odpowiednie wsparcie. A są nim programy CAT, czyli programy wspierające tłumacza w jego ciężkiej pracy. Szczególnie przydatne jeśli tłumaczeń jest dużo, a tłumacz ma masę pracy. Bardzo popularnym programem typu CAT jest SDL Trados. Nic dziwnego – jest to zaawansowany program. Zdobył on sobie liczną rzeszę zwolenników, jak również przeciwników. Wykorzystuje on rozbudowaną pamięć tłumaczeniową.

Pamięć tę można dodatkowo rozbudowywać. Pomaga ona w procesie tłumaczenia. Zawiera gotowe frazy i słownictwo. A więc można je wykorzystać w celu automatycznej zamiany. Frazy w tekście źródłowym będą zamienione na ich odpowiedniki w języku docelowym. Ciekawym programem typu CAT jest MetaTexis. Funkcjonuje on jako dodatek do programu MS Word.

Oprócz dokumentów tekstowych jest on w stanie tłumaczyć arkusze Excela oraz prezentacje wykonane PowerPointem. Jest on prosty w obsłudze i również zdobył sobie sporą rzeszę zwolenników. Innym ciekawym programem CAT jest Wordfast. Jest to system pamięci tłumaczeniowej. Łatwy w instalacji i użytkowaniu. Dostępny na wiele platform – Windows, Mac, Linux itd. Za jego pomocą przetłumaczymy pliki Word, Excel, Access, PowerPoint i wiele innych.

Dostępna jest darmowa wersja demo tego programu. Wprawdzie posiada ograniczone możliwości, w tym pamięć, ale można się zapoznać z programem. Inne ciekawe narzędzie CAT to OmegaT. Bezpłatna, dostępna na wielu platformach, aplikacja. Wykorzystuje system pamięci tłumaczeniowych. Prosta i praktyczna. Są jeszcze inne programy wspomagające proces tłumaczenia.

A to dobrze – zapracowani tłumacze otrzymają nieocenione wsparcie..