Mało popularne języki na egzaminie maturalnym

Wszyscy młodzi ludzie doskonale wiedzą, jak istotna w naszych czasach jest nauka języków obcych. W większości szkół średnich istnieje obowiązek nauki dwóch języków, to jest angielskiego i wybranego z oferty nauczania w danej szkole. Najczęściej są to języki niemiecki i francuski, czasami zdarza się już język rosyjski.

Ustawodawca dał jednak możliwość zdawania egzaminu maturalnego z przedmiotu, którego młody człowiek nie uczył się w swojej szkole przez ostatnie trzy lata. Można wybrać dowolny przedmiot z listy dostępnych i samodzielnie się do niego przygotować. Wielu maturzystów, którzy uczą się w szkołach językowych lub na lekcjach prywatnych języków obcych mniej popularnych, decyduje się właśnie na egzamin z nich.

Nauczyciele bywają niekiedy zaskoczeni i zmuszeni są do przeprowadzenia egzaminu jedynie dla jednej osoby. Bardzo popularny w ostatnich latach stał się egzamin z języka hiszpańskiego. Zaraz za nim, uczniowie równie chętnie wybierają język włoski.

Niektórzy decydują się na jeszcze bardziej niszowe języki i zdają egzaminy z norweskiego, chińskiego, czy arabskiego. Przygotowanie się do takiego egzaminu maturalnego wymaga bardzo wiele siły i wytrwałości od młodego człowieka. Egzamin składa się bowiem z części słuchanej, pisanej, ale również mówionej.

Maturzyści często spędzają całe miesiące na nauce i nikt nie jest w stanie im w tym pomóc, ponieważ nie zna języka. Warto jednak zauważyć, że niejednokrotnie jest to wspaniała przepustka do wymarzonego kierunku studiów lub zawodu w późniejszej przyszłości..