Filologie, na które najtrudniej się dostać

Nauka języków obcych towarzyszy nam obecnie już od najmłodszych lat. Jest to wspaniała tendencja, ponieważ młodzi ludzie dzięki temu, mogą wybierać dowolne miejsca na świecie, aby zakładać tam rodzinę i rozpoczynać pracę zawodową. Nie ma już dla nas barier, które pojawiały się jeszcze kilkadziesiąt lat temu i warto z tego korzystać. Coraz więcej osób decyduje się również na studia filologiczne z myślą o tym, aby w przyszłości móc nauczać języka, albo otworzyć własną prywatną szkołę nauki języków obcych.

Najłatwiej jest oczywiście dostać się na filologię angielską, ponieważ każda uczelnia ma ją w swojej ofercie. Każdy uczeń zna dobrze język angielski, więc nie ma problemu z zaliczeniem egzaminu wstępnego. Istnieją jednak filologie, które są uznawane za niezwykle prestiżowe kierunki nauczania. Bywa, że jedynie kilka szkół wyższych w Polsce ma je w swojej ofercie i liczba miejsc jest również bardzo ograniczona, niekiedy do dwudziestu osób.

Do takich filologii z pewnością należy filologia egipska. Krążą nawet legendy o tym, ile trudu należy włożyć w przygotowania do egzaminów. Nie jest również łatwo dostać się na prestiżowe studia z filologii arabskiej, czyli arabistykę. Filologia germańska, czy romanistyka pojawiają się na coraz większej liczbie uczelni wyższych, jednakże tych na wysokim poziomie, jest w Polsce zaledwie kilka.

Kiedy już można pochwalić się indeksem na danym kierunku, warto jeszcze pamiętać o tym, że potrzeba wiele trudu i wysiłków, aby utrzymać się na takich studiach i ukończyć je z dobrym wynikiem, umożliwiającym dalszą karierę w danym kierunku..